Portal miłośników historii Pomorza Zachodniego

Portal miłośników historii Pomorza Zachodniego

Fotorelacja z Nocy Muzeów

32966554_2442043472487859_6805031924214530048_n

W dniu 19.05 odbyła się brojecka Noc Muzeów. W tym roku zorganizowaliśmy ją na terenie zabytkowego młyna w Kiełpinie. Nasi goście w większości dojechali rowerami z Brojc, ale też mieliśmy gości z ościennych gmin.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z dawnymi technikami przemiału ziarna. Z wielkim zapałem ucierali ziarno na żarnie neolitycznym i rotacyjnym. A wytworzona mąka służyła do wypieku podpłomyków. Dziewczyny uczestniczyły w warsztatach plecenia wianków z ziół. Dużympowodzeniem cieszyło się stanowisko do strzelania z łuku do celu.

Stanowisko „artystyczne” oferowało warsztaty malowania farbami. Powstały akwarele prezentujące walory gospodarstwa.

Oprócz zabawy była też i edukacja. W zorganizowanym konkursie historycznym trzeba było zgłębić wiedzę o dawnym młynarstwie na podstawie filmu i przygotowanych plansz. Nagrodami były książki. Rozdano 10 nagród.

Nie lada atrakcją był pokaz pracy młyna. Właściciel uruchomił młyn i dokonał pokazowego przemiału ziarna.

Ale co by nie mówić, zabawa pt. „Zakład z diabłem” wywołała najwięcej emocji. Grupki odważnych uczestników wchodziły do młyna po skarb. Ale przy wyjściu z młyna czekał na nich diabeł z zagadką. Dzikie krzyki i wycia dochodzące z młyna oraz rozpaczliwe walenie w drzwi skutecznie podkopywały odwagę czekających na swoją kolej uczestników. Oczywiście zabawa była przednia, nagrody słodkie, a diabeł nie do końca taki przerażający 😀

Kto nie był niech żałuje.

Szczególne podziękowania należą się: Państwu Bobkiewiczom (właściciele młyna), Panu Robertowi Szymanowskiemu z Gosławia (pokaz młócki cepami i pokaz żarna rotacyjnego), OSP Brojce, Kiełpino i Dargosław za opiekę nad uczestnikami (fachowa pomoc medyczna i zabezpieczenie przejazdu rowerowego, pokaz piany), Gminnej Biblioteki Publicznej w Brojcach za ufundowanie nagród, materiałów malarskich i kiełbasek na grilla oraz Pani Danusi Fiutek za upieczenie przepysznych chlebów wieloziarnistych.

Autor: Jacek Kuczkowski

Fotorelacja w linku: https://www.facebook.com/ziemiagryfa/photos/pcb.2442079589150914/2442021382490068/?type=3&theater

 

GrądKiełpinomłynnoc muzeów

Michał Zinowik • 26 maj 2018


Previous Post

Next Post