Portal miłośników historii Pomorza Zachodniego

Portal miłośników historii Pomorza Zachodniego

Spotkanie z „Wyklętymi”

Dzisiejsze spotkanie w Dargosławiu z członkami GRH Gryf z Koszalina cieszyło się dużym zainteresowaniem słuchaczy. Przybyli uczniowie ze SP w Brojcach pod opieką Michała Zinowika, uczniowie z filii w Dargosławiu pod opieką Bożeny Iwanickiej i Kamili Zadrożnej-Kuczkowskiej. Na wykładzie obecny był Wójt Gminy Stanisław Gnosowski oraz liczne grono mieszkańców.

Po seansie filmu „Koszalin – historie zapomniane” Pan Marcin Maślanka opowiedział w żywiołowy sposób o podziemiu antykomunistycznym na Pomorzu. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja broni i wyposażenia wojskowego z omawianego okresu. Zaprezentowano też oryginalną flagę z okresu Powstania Warszawskiego. Najmłodszych i trochę starszych fascynowała możliwość „postrzelania” z repliki karabinu automatycznego Stg44 (Sturmgewehr).

Dzięki tej „żywej lekcji historii” najmłodsi słuchacze mogli się dowiedzieć, że walka o niepodległą Polskę nie skończyła się 8. maja 1945 roku.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i prowadzenie oraz za stworzenie miłej atmosfery podczas wykładu.

Autor: Jacek Kuczkowski

Michał Zinowik • 28 lutego 2018


Previous Post

Next Post