Portal miłośników historii Pomorza Zachodniego

Portal miłośników historii Pomorza Zachodniego

WYCIECZKA OBJAZDOWA „ŚLADAMI MANTEUFFLÓW” – relacja

Przygotowywana od wielu dni wycieczka „Śladami Manteufflów” odbyła się w dniu 14.10. Wcześnie rano wyjechaliśmy z Brojc po drodze zabierając koleżanki i kolegów z Rymania.

Pierwszym obiektem jaki zwiedziliśmy był neogotycki kościół z 1915 roku w Karwine. Tutaj zachowały się witraże herbowe z 1596 roku von Manteufflów, von Blankenburg, von Münchow, von Wedel, von Damitz, von Steinwehr.

Drugim obiektem był kościół w Karścinie z lat 1830 – 66. Tutaj oprócz witraży herbowych von Manteuffel, Heydebreck, Münchow, von Glasenap mieliśmy okazję zobaczyć drewniane epitafium Zofii Charlotty von Manteuffel. Ciekawostką był XIX wieczny mechanizm zegara wieżowego.

Kolęjną odwiedzoną świątynią był jeden z najstarszych kościołów w tej częśc Pomorza – czyli kościół w Unieradzu z XIII w. Po za witrażamami von Stojentin i von Manteuffel kościół Unieradzki skrywa nie lada tajemnicę. Są to wyrzeźbione schematychnie dwie dłonie na głazie w ścianie południowej kościoła. Jak dotąd nie udało się wyjaśnić zagadki symboliki.

W kościele w Gorawinie mieliśmy okazję przeczytać inskrypcję na belce oczepowej na elewacji wschodniej. Świątynia fundowana przez Wilke von Manteuffla, wzniesiona w 1624 roku przez Joachima Hecketa i Jana Meidera. Ciekawostką jest to, że Jochim Hecket wzniósł w 1619 roku dzwonnicę przy kościele w Brojcach.

Kolejną mejscowością na trasie naszej wycieczki był Starnin. Na zabytkowym cmentarzu znajduje się, przeniesiony z cmentarza w Leszczynie, olbrzymi obelisk z herbem von Manteuffel. W miejscowym kościele równeż znajduje się odkuty z kamieniu herb tego rodu. Niestety, proboszcz odmówił nam możliwości zwedzania. A świątynia jest wyjątkowa, to znakomity przykład modernistycznego neogotyku.

Ostatnim punktem wycieczki był kościół w Brojcach. Znajduje się tutaj chrzcielnica o programie heraldycznym. Na sześciu ściankach tego zabytku z pocz. XVII w. widnieje pięć herbów von Manteuffel oraz jeden von Blucher. Chrzcielnica została najprawdopodobniej ufundowana z okazju ślubu Ventza von Manteuffel z Elisabet von Blucher.

Naszą pierwszą, i myślę że nie ostatnią, wycieczkę zakończyliśmy kawą i słodką przekąską. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy. Cieszymy się, że mogliśmy pokazać zabytki wyjątkowe, które znajdują się na tzw. wyciągnięcie ręki  A drobne niedociągnięcia pójdą w niepamięć.


Pełna fotorelacja na:  https://www.facebook.com/ziemiagryfa/posts/2097787210246822

Manteuffel

Michał Zinowik • 1 listopada 2017


Previous Post

Next Post