Portal miłośników historii Pomorza Zachodniego

Portal miłośników historii Pomorza Zachodniego

IZBA MUZEALNA W RYMANIU OTWARTA!

W dniu 10 listopada 2016 r. dokonano uroczystego otwarcia Muzealnej Izby Regionalnej znajdującej się w budynku Zespołu Szkół Publicznych w Rymaniu.

20 kwietnia 2016 r., nasze Stowarzyszenie podpisało trójstronne porozumienie z wójtem Gminy Rymań, P. Mirosławem Terleckim oraz dyrektorem Zespołu Szkół w Rymaniu, p. Henrykiem Gromkiem o udostępnienie pomieszczenia w szkole i utworzenie w nim Regionalnej Izby Muzealnej. Zadaniem Izby miało być zebranie w jednym miejscu wszelkiego rodzaju pamiątek, przedmiotów codziennego użytku, dokumentów itp. opowiadających historię życia codziennego i historii Ziemi Rymańskiej.

Prace nad powstaniem RIM w Gminie Rymań koordynowali członkowie zarządu naszego Stowarzyszenia, panowie Tadeusz Dach i Edmund Kaźmierski, wspierani przez Andrzeja Kozioł i lokalnych działaczy społecznych, którym dziękujemy za ich pracę.

Pierwsze eksponaty zostały przekazane przez nauczyciela historii z Zespołu Szkół p. Ireneusza Piecyk, który od ponad 20 lat gromadził w szkole różnego rodzaju pamiątki związane z historią gminy Rymań. Następnie zaczęły spływać różnego rodzaju „znaleziska” od mieszkańców gminy, którzy wzbogacili muzeum o liczne i cenne eksponaty.

Poniżej krótka relacja, za portalem gorawino.net:

„(…) zaproszeni goście przeszli do pomieszczeń Izby Muzealnej. Tam Wójt Gminy, Mirosław Terlecki oraz Prezes Stowarzyszenia Historycznego „Pamięć i Tożsamość” Michał Zinowik, dokonali symbolicznego jej otwarcia. Wewnątrz, proboszcz parafii w Rymaniu ks. Krzysztof Kempa pobłogosławił Regionalną Izbę Muzealną i życzył jej dalszego rozwoju. Pan Ireneusz Piecyk mówił o początkach zbierania eksponatów do szkolnego mini muzeum oraz podkreślał, ze eksponaty przynosili rodzice i młodzież ucząca się w szkole. Zaznaczę też , że na otwarcie Izby Muzealnej przybyli dyrektor Muzeum w Koszalinie, przedstawiciele Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego oraz Fundacji Fort Rogowo, która prowadzi Muzeum Lotnictwa i Techniki Militarnej w Rogowie koło Kołobrzegu.”

Fotorelacja oraz informacja prasowa w poniższych linkach:

http://www.gorawino.net/index.php?option=com_content&task=view&id=1915&Itemid=141

http://www.miastokolobrzeg.pl/region/64-gm-ryma/13489-w-rymaniu-otwarto-izbe-muzealna-foto.html

izba regionalnaRymań

Michał Zinowik • 11 listopad 2016


Previous Post

Next Post