Portal miłośników historii Pomorza Zachodniego

Portal miłośników historii Pomorza Zachodniego

Spotkanie z historią w kościele w Gorawinie

W ramach Nocy Muzeów, w kościele parafialnym w Gorawinie odbyło się wieczorne spotkanie z historią. To już drugie takie spotkanie organizowane przez Stowarzyszenie Historyczne „Pamięć i Tożsamość”. W 2015 roku w ramach „nocy muzeów” podobne spotkanie odbyło się w kościele w Brojcach.

Najpierw odbyła się msza święta, prowadzona przez proboszcza parafii Gorawino księdza Marka Mierzwę. Później odbyło się zapowiedziane wcześniej spotkanie z historią, które poprowadził członek naszego stowarzyszenia Tadeusz Dach. Wystąpienie dotyczyło historii parafii Gorawino,  na przestrzeni wieków oraz o historii kościoła w tejże miejscowości. Nie zabrakło ciekawostek oraz zdjęć. Prezentacja odpowiadała na szereg zagadek związanych z parafią i kościołem, nie każdy bowiem wie, kiedy powołano pierwszą parafię w Gorawinie (1291 r.), gdzie i komu bije dzwon z kościoła w Gorawinie, zabrany podczas II wojny światowej (w katedrze we Flensburgu), kiedy kościół stał się protestanckim (1535 r.), czy też od kiedy kościół  po II wojnie światowej ponownie stał się katolickim i do jakiej parafii należał ( poświęcony 1 października 1946 r., najpierw należał do parafii św. Marcina w Kołobrzegu, później do 1951 r. podlegał pod parafię w Brojcach).

Szczególne podziękowania składamy proboszczowi parafii Gorawino za umożliwienie przeprowadzenia spotkania w kościele oraz przybyłym mieszkańcom Gorawina, a także wszystkim przyjezdnym z innych miejscowości w tym, seniorom z Klubu Seniora „Pod Aniołami”, którzy chcieli wysłuchać prelekcji o historii parafii i kościoła. Dziękujemy również p. Grażynie Pakos ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ekorozwoju Wsi Gorawino, za umożliwienie przygotowania poczęstunku dla uczestników spotkania, a seniorom z Gorawina za jego zorganizowanie.

Do zobaczenia za rok. 

BrojceGorawino

Michał Zinowik • 17 maj 2016


Previous Post

Next Post