Portal miłośników historii Pomorza Zachodniego

Portal miłośników historii Pomorza Zachodniego

Prace porządkowe na cmentarzu w Starninie

W sobotę 21 maja 2016, odbyła się akcja porządkowania zabytkowego cmentarza ewangelickiego w miejscowości Starnin. W prace porządkowe włączyli się członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Pamięć i Tożsamość”. 

 Gmina Rymań zabezpieczyła  worki na śmieci oraz ciągnik z przyczepą.  Na planowany czyn społeczny, przyszli nie tylko strażacy z lokalnego OSP, ale i zwykli mieszkańcy Starnina, w tym spora grupa młodzieży.  Na cmentarzu pracowało ok. 30 osób!!! 

Najpierw jednak przewieźliśmy duży obelisk kamienny z herbem rodziny Manteuffel, który leżał w lesie k. miejscowości Leszczyn.  Niestety, był on coraz bardziej narażony na zniszczenie. Ostatnio ktoś go podokopywał, , ktoś próbował odłupać kawał kamienia. W uzgodnieniu z Delegaturą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, nasze Stowarzyszenie przewiozło obelisk na cmentarz ewangelicki w Starninie,  głownie po to aby czasowo zabezpieczyć przed jego dalszą dewastacją. Wyzwanie okazało się ogromnym przedsięwzięciem, ponieważ obelisk ważył ok. 4 ton.

22

W miedzy czasie, na terenie cmentarza odchwaszczano teren, grabiono zeschłe liście, uporządkowano teren wokół ruin obydwu pomników  znajdujących się tam, oraz usunięto zalegające, suche gałęzie drzew.

33

Inna grupa  zajęła się umieszczeniem tablicy opisującej cmentarz w Starninie. Wykonana została przez Stowarzyszenie Historyczne „Pamięć i Tożsamość” w ramach naszej akcji oznakowywania zabytków na terenie gminy Brojce i Rymań. Tekst na tablicy napisany jest w dwóch językach tj. polskim i niemieckim.

11

Na zakończenie prac druhowie z miejscowej OSP zorganizowali na nieodległym boisku, ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Wszystkim biorącym udział w pracach jeszcze raz serdecznie dziękujemy i do spotkania za rok.

Fotorelacja z prac porządkowych: http://www.gorawino.net/index.php?option=com_content&task=view&id=1807&Itemid=138

Autor: Tadeusz Dach

cmentarzeStarnin

Michał Zinowik • 30 maj 2016


Previous Post

Next Post